Így készül a legjobb házi pizzaszósz - Mitől lesz igazán finom?

Ács Bori 2019. augusztus 11.

A pizzaszósz témája teljesen értelmetlen abban az esetben, ha a világ legjobb minőségű olasz paradicsoma állandóan a kezünk ügyében van, aki rendelkezik vele, annak nem is kell továbbolvasnia. A többi halandó viszont jól hasznosíthat néhány ötletet.

Az eredeti nápolyi pizzára ugyanis teljesen natúr San Marzano paradicsomot tesznek, ezt a legautentikusabb nápolyi pizzázó tulajdonosa, Nóri magyarázta el nekünk néhány hónapja. Ebbe a paradicsomba nem kerül semmilyen külön ízesítő, önmagában üt, annyira elképesztően erős az íze. Sűríteni, főzögetni sem kell, mert az a borzalmasan magas hőmérséklet, ami a pizzasütő kemencében van, kapásból el is párologtatja belőle a vizet és magától besűrűsödik. 

Ha nincsen olasz paradicsomunk

A sütőben sült házi pizza és a hagyományos bolti paradicsomkonzervek, passzírozott paradicsomok esetében viszont nem árt egy-két trükköt bevetni. 

Kóstolás

Először is fontos megismerkednünk magával a paradicsommal, ezért én első körben mindig megkóstolom. Vannak édesebb és savanykásabb ízűek, rusztikusabb és simább állagúak, aszerint, épp milyet fogtunk ki, érdemes igazítani az ízesítést.

Sűrítés

Ha a passzírozott paradicsom már első látásra túl hígnak tűnik, érdemes hozzákeverni egy konzerv sűrített paradicsomot, ez az ízen és az állagon is sokat tud dobni. 

pizzaszo_sz_1.jpg

Egynemű vagy darabosabb

Az is ízlés kérdése, ki szereti egynemű, homogén állagúan a paradicsomot a pizzáján és ki kedveli a rusztikusabb, darabosabb állagot. Akinél nem cél a homogén állag, az próbálja meg keverni az egészparadicsom-konzervet és a passzírozott paradicsomot: a kettő egyvelegétől még erősebb paradicsomíze lesz a mártásnak, viszont - hacsak nem órákon át főzzük - biztos marad benne egy-két nagyobb darab paradicsom.

Mit tegyünk és ne tegyünk a szószba?

A vöröshagymát viszont még a rusztikusabb szószok kedvelői is elhagyják ebből a műfajból. Arra van lehetőség, hogy a szósz rotyogtatása közben egy fél fej hagymát egészben belepottyantunk, így az íz belemegy, de a végén kidobhatjuk a megpuhult zöldséget. 

Bazsalikomot kár a szószba tenni, csak frissen ér valamit. Az oregánó viszont szárítva talán még erősebb ízű, ezért jót tesz a szósznak, ahogy a fokhagyma is, bár ez ízlés kérdése, mi mindig teszünk bele.

Végül fontos az édes-savanykás egyensúly megtalálása, amihez - a fent már említett változó minőségű alapanyagok miatt - fontos a kóstolgatás. Egy kevés almaecet és egy icipici csipet cukor sosem árt.

Fotó: Ács Bori/Sóbors

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr3714847094

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása