A tehén- vagy a kecsketej a jobb választás? Tejallergiások figyelem!

Szász Eszter 2019. május 30.

Gyerekkoromban muszáj volt minden nap tehéntejet innom. Nem telhetett el úgy nap, hogy ne ittam volna valamilyen formában. Legjobban kakaónak szerettem. 

Szerencsére sem laktózérzékeny, sem tejfehérje-allergiás nem vagyok, így bátran fogyaszthatom a tejet. A kisfiam születése után ugyan egy ideig átszoktam a növényi tejekre, de aztán visszatértem a hagyományoshoz. Ennek ellenére ma már szinte csak a tejeskávémba teszek tehéntejet.  

A tehéntej előnyei

Miért lenne fontos tehéntejet fogyasztani? Az elsődleges indok, hogy rengeteg benne a kalcium, amely segít az egészséges fogak és csontok felépítésében, ezen kívül gazdag D-vitaminban. Természetesen nemcsak a tej, hanem a különböző tejtermékek, mint a joghurt vagy a sajt is tartalmazzák ezeket a vitaminokat. 

Laktózérzékenység és az allergiák

A tehéntej főleg szénhidrátból, fehérjéből és vízből áll. Szénhidráttartalma leginkább laktózból, azaz tejcukorból származik. A laktóz okozhat problémát a tejfogyasztóknál, vannak, akik nem tudják megemészteni, vagyis a szervezetük nem tudja lebontani a tejcukrot egyszerűbb cukorra, így ahelyett, hogy a laktóz a véráramba kerülne, az emésztés helyén marad. 

kecsketej_es_sajt.jpg

A laktózintolerancia mellett létezik egy másik allergia, a tejfehérje-allergia. Ezt nem szabad összekeverni a tejcukor-allergiával. Előbbi már egy kevés tejtermék fogyasztását követően is jelentkezhet, a kiütésektől kezdve a legsúlyosabb légúti reakciókig. 

A kecsketej a jó választás?

Akik a tehéntej helyett a kecsketejet választják, azt állítják, hogy ez utóbbi egészségesebb. Valóban így van?

A kecsketejben a kalcium, a magnézium és a foszfor aránya és felszívódási képessége az ember számára a legmegfelelőbb, és az sem elhanyagolható, hogy a tehéntejnél sokkal könnyebben emészthető, annak ellenére, hogy teljes tej. Ugyan kevesebb benne a B-12 vitamin van, mint a tehéntejben, a D-vitamin tartalma viszont a háromszorosa. 

kecskesajt.jpg

Jobb választás az arra érzékenyeknek

A kecsketejben csak hetedannyi található abból a fehérjéből, amelyről azt gyanítják, hogy a tehéntej-allergiáért felelős. A laktózérzékenyek egy bizonyos szintig tolerálják a kecsketejet, amelynek ugyan a laktózszintje hasonlít a tehéntejhez, de a zsírmolekulái rövidebbek, így könnyebben emészthető. 

A kecsketej és a sajt szezonális termékek, a téli hidegben a kecske sokkal kevesebb tejet ad. A sajtot általában kis gazdaságokban állítják elő, ezért is drágább ezeknek a termékeknek az ára, mint a tehéntejből készülteké. 

Receptötletek

Kecskesajtból számtalan finom fogás készíthető, például kecskesajttal töltött füge, vagy aki a különlegesebb ételeket kedveli, annak a kecskesajtos korongokat ajánljuk szőlős borzselével.

Fotó: Getty Images 

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr9414837288

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása