Vörösbor, gyümölcslé, ketchup? Van olyan, aki még nem ette le magát ezek közül valamelyikkel? A legrosszabb, amikor a fehér pólónkra csorog rá a lé, és úgy tűnik, ezen már csak az ecetes olló segíthet.
Nem muszáj a boltba szaladni folttisztító szerekért, hiszen régen nagyanyáink is megoldották a foltok eltávolítását házilag. Nézzük meg, milyen hagyományos módszerek léteznek, amelyekkel egyszerűen és szépen kijönnek a makacs szennyeződések.
Olajfolt
Ránk fröccsent az olaj? Nem kell megijedni, nem menthetetlen a ruhadarab. Ha a foltot bedörzsöljük krétával, mielőtt a mosógépbe dobjuk, szépen ki fog jönni belőle a makacs pötty. Az is jó megoldás lehet, ha - amint ránk fröccsent az olaj - mosogatószert öntünk vagy burgonyalisztet szórunk a foltra, egy óráig állni hagyjuk, majd mosógépben kimossuk.
Csokoládé
Ha a gyerekek vagy akár mi magunk sikeresen összekentük a ruhánkat csokival, egy vattakorongra öntsünk egy kevés glicerint, majd dörzsöljük be vele a foltot. Ezután langyos vízben át kell öblíteni a ruhákat, majd a mosógépben kimosni. Ha nincs otthon glicerin, ami azért valljuk be, előfordulhat, akkor tegyünk folyékony mosószert egy kevés vízbe, habosítsuk fel, majd kefével dörzsöljük át vele a foltot. Végül öblítsük ki hideg vízzel a ruhadarabot.
Paradicsom
A paradicsomot nem olyan nehéz eltávolítani, mint amilyennek elsőre kinéz. Legyen az ruha, terítő vagy kötény, elég egy kis mosóporból és vízből sűrű keveréket csinálni, bekenni vele az érintett anyagot, fél órát rajta hagyni, majd hideg vízben kiöblíteni. A foltnak nyoma sem lesz. Vigyázzunk, hogy hideg vizet használjunk, mert a meleg fixálhatja a foltot.
Bogyós gyümölcsök, gyümölcsfoltok
Ilyen esetekben a forrásban lévő víz segít. Öntsük le vele a foltot és közben szivaccsal próbáljuk meg kiszedni belőle. Vigyázzunk, olyan anyagoknál ne használjuk ezt a módszert, amelyek kényesebbek vagy engedik a színüket. A szalmiákszesz is segítségünkre lehet a gyümölcsfoltok esetén: bár a szivaccsal dörzsölés is elég lehet, ha mégnem, akkor melegítsük össze egy kevés vízzel, kenjük be vele a foltot, hagyjuk rajta, majd öblítsük át. Ha nincs otthon szalmiákszesz, akkor citromlé és az ecet is jó megoldás lehet.
Vízben oldódó szennyeződések
Ide tartozik a sör, a narancs, gyümölcslé, tea stb. Ezeket a foltokat - a pamutkeverékekből - ecet segítségével lehet eltávolítani. Ecetbe áztatott ronggyal dörzsöljük át, vagy áztassuk ecetes vízbe a ruhadarabokat. Nem kell félni attól, hogy az ecet kiszedi a ruha színét, hiszen egyáltalán nem fakítja, inkább még segít is megőrizni az anyag természetes színét.
Vörösbor
A bor hagyja az egyik legcsúnyább foltot, időben cselekedni kell, ha magunkra öntöttük. Még mielőtt beleszáradna az anyagba, kenjük be sóval, az felszívja a foltot, utána pedig érdemes egy kis citromlevet csepegtetni rá, majd langyos vízben kimosni. Másik megoldás lehet, ha nincs a kezünk ügyében só, hogy liszttel szórjuk be a foltot, rajta hagyjuk egy ideig, majd átöblítjük. Segítségünkre lehet az ásványvíz is, a szénsavnak köszönhetően a szennyeződés az anyag felszínén marad.
Kávé
Bár a kávét legtöbbször egy sima mosás is kiviszi, ha makacs a folt vagy beleszáradt már az anyagba, tegyünk rá egy kis szódabikarbónát, majd meleg vizes szivaccsal dörzsöljük át, végül tegyük a mosógépbe. Nem csak fehér ruháknál lehet használni ezt a módszert, de azért győződjünk meg az anyag színtartósságáról. Másik megoldás, ha tiszta glicerinnel dörzsöljük át az érintett részeket, majd hagyjuk állni pár percig, végül kiöblítjük. Ha még nem száradt bele, friss a folt, akkor áztassuk tejbe, de utána mosógépben is ki kell mosni. Garantáltan kijön majd a folt.
Vannak konkrét receptek is, amelyek segítségünkre lehetnek, ezeket itt találjátok. Bár most elsősorban az étel- és italfoltokat néztük át, de dezodor-, izzadság-, vérfoltok ellen is tökéletesek ezek a keverékek.
Ha nektek is vannak bevált módszereitek vagy tippjeitek, osszátok meg velünk kommentben.
Fotók: Getty Images