Görög rakott padlizsán, vagyis muszaka - Selymes besamel-mártás koronázza meg

Szász Eszter 2019. május 5.

Tizenéves koromban egy görögországi családi nyaralás alkalmával ettem először muszakát. Anyu rendelte egy étteremben, és megkóstoltam. Én még akkor a padlizsánt egyféleképpen ismertem, krémként, olajosan-fokhagymásan, pirítósra kenve. A muszaka úgy maradt meg az emlékeimben, mint egy rakott krumpli, amiben burgonya helyett padlizsán van. 

Azóta a padlizsán az egyik kedvenc zöldségem lett, grillezve, mindenféle krémnek, sőt, még rántva is imádom. De valahogy a muszakáról elfeledkeztem, mígnem egyik nap valami darált húsos ételt szerettem volna csinálni, és hirtelen beugrott ez a görög rakottas. 

Egy kis muszaka-történelem

A muszaka balkáni étel, a Földközi-tenger és környékének egyik fogása. A legtöbb változat alapja a pirított padlizsán és a paradicsom, amit általában darált hús egészít ki. A hús leggyakrabban bárány vagy marha, de finom pulykából vagy sertésből is. A legismertebb a görög változat, amelyben hús és padlizsán alkotta rétegek szerepelnek, melyeket besamelmártással borítanak, majd megsütnek. Ezen kívül létezik török, szerb és bolgár verziója is. Görögországban készítik úgy is, hogy a padlizsán mellett cukkinit, részben sült burgonyát vagy pirított gombát is tesznek bele. 

muszaka.jpg

A ma ismert besameles muszaka receptje egy Bécsben tanult görög séf, Nikolaos Tselementes nevéhez fűződik, aki egy 1920-ban megjelenő szakácskönyvében írta le ennek a padlizsános ételnek az elkészítését. Celemendész szakácskönyve említ böjti muszakát is, amibe nem kerül sem hús, sem besamel, kizárólag zöldségek, paradicsomszósz és zsemlemorzsa. Az alapreceptnek amúgy is számos változata létezik, néha a mártást hagyják el, máskor a zöldségeket variálják.

Réteges, mint a rakott krumpli

A muszaka három rétegből áll: az alsóban pirított - sauté - padlizsánszeletek vannak; a középsőt darált marhahús alkotja - vöröshagymával, fokhagymával, szeletelt paradicsommal megfőzve, fahéjjal, szegfűborssal és fekete borssal fűszerezve; tetején besamelmártás.  Az összeállított muszakát addig sütik, míg a teteje megbarnul, ráadásul a rászórt zsemlemorzsától ropogósra sül. Általában langyosan tálalják.

Fotó: Getty Images 

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr7414706454

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása