Mákvirág néven, kürtőskalács szirmokba töltött aszalt szilvás-mákos krémmel mutatkozik be a Kürtőskalács Vigalom a Holnemvolt Várban május 10-12-ig. A kürtőskalács szerelmesei három napig kóstolhatják meg kedvenceiket a Városligetben.
Az esemény megálmodója, a Vitéz Kürtős csapata mutatja be a hétvége újdonságát, a Mákvirág desszertet. Ez az édesség a tavalyi kürtőskalács-készítő verseny győztes munkája, amelyet két 12 éves kislány álmodott meg, majd készített el egy jótékonysági sütés keretében.
A Kürtőskalács Vigalom kisebb területen és kevesebb standdal, de ugyanolyan változatosan fogja bemutatni ennek a tradicionális édességnek a különféle változatait, mint a nagyobb testvére, a Kürtőskalács Fesztivál - mondta el András Tünde, az esemény főszervezője.
Különleges és mentes változatok
Az eseményre kilátogatók a hagyományos ízeken kívül olyan különlegességeket kóstolhatnak, mint az epres, málnás, capuccinós vagy gyömbéres változat, valamint kürtőskalácsból készült desszerteket is ki lehet próbálni.
Azok sem maradnak édesség nélkül, akiknek valamilyen ételintolleranciájuk van, vagy egyszerűen csak az alakjukra szeretnének vigyázni, nekik glutén- és laktózmentes, valamint fitnesz kürtőskalácsot kínálnak. A szervezők egyetlen szempontot tartanak szem előtt, megőrizzék az édes sütemény hagyományát.
Környezettudatos fesztivál
Alkalmazkodva a környezettudatossághoz, a háromnapos rendezvényen elsőként használnak kukoricából készült, lebomló celofánt. András Tünde azt is elmondta, hogy nagyon régóta keresték a megoldást, hogy lehet hőtűrő és egyben lebomló csomagolást találni, de most végre sikerült.
A kürtőskalácsot, ezt a tradicionális süteményt a Hungarikum Bizottság 2015. december 3-án nyilvánította hungarikummá. Régebben ünnepi alkalmakkor készítették, de ma már olyan népszerű, hogy nagyon sok helyen találkozni vele. Ez az az édesség, amely az évek során folyamatosan meg tudott újulni.
Hogy készül?
Készítése során az édes kelt tésztából (kőttestésztából) sodort tésztaszalagot csonkakúp alakú sütődorongra tekerik fel úgy, hogy a tésztacsíkok széle egymásra tapad és egybesül, majd ezt kristálycukorba hengergetik, és forró vajjal kenegetve, faszénparázs fölött aranybarnára sütik. Ennek során a kürtőskalácsra tapadt cukor karamellizálódik, és fényes, ropogós bevonatot képez. Miután megsült, a még forró kalácsot megforgatják ízlés szerint cukorral kevert fahéjporban, kakaóporban, vaníliás cukorban vagy apróra tört dióbélben, mogyoróban, mákban.
Fotó: Szász Eszter/ Sóbors