Narancsos, diós finomság roppanós csokoládétalppal - Moszkauer

Szász Eszter 2019. április 22.

A moszkauerről a vasárnapi családi ebédek és a vendégségek jutnak először eszembe. Gyerekkoromban, miközben délelőtt főtt az ebéd, apukám diszkréten eltűnt otthonról, de nem ám akárhova, a Daubnerbe. A helyszín azért volt lényeges, mert akkoriban itt volt a legfinomabb a moszkauer, ami a család egyik kedvence volt.

Nem túlzok, apu órákat állt sorban, majd egy tálca süteménnyel tért haza. Ebből az egyik kötelezően a moszkauer volt. Az ebéd gyorsan elfogyott, és jó sok helyet hagytunk a finomságoknak. 

A moszkauer a családi ünnepek és vendégségek szinte kötelező tartozéka is, nagyon nehezemre esett, hogy ne egyem meg az egészet előre. Közben rájöttem, hogy ez a nemrég bizony harminc évvel ezelőtt volt. A moszkauer abban az időben tényleg nagy sláger volt,  nem is volt olcsó, szóval nem lehetett akármennyit enni belőle. És különben is, a fele úgyis beleragadt a fogunkba. 

Története

A moszkauernek bár németes hangzású a neve, a jelentése moszkvai, ennek ellenére nem orosz eredetű sütemény, hanem valószínűleg a 16. századi Franciaországból származik, és Medici Katalin hatására kapta a florentin - firenzei - jelzőt.

moszkauer.jpg

Magyarországra a 19. században kerülhetett osztrák vagy német közvetítéssel, ahová feltehetően  I. Sándor orosz cár és I. Ferenc József szakácsa révén jutott el. Innen származhat a moszkvai név a köztudatba. Sokáig elfeledték, de egy pár éve újra berobbant a köztudatba ez a narancsos, diós, csokis finomság. 

 Fotó: Getty Images

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr1114731669

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása