Szász Eszter vagyok, gumicukorfüggő. Nincs mit szépíteni rajta, ha veszek egy zacskóval, általában elég hamar elfogy. Mondjuk 10 perc alatt. A gumicukor szeretete a gyerekeimet is elérte, és úgy gondolom, hogy nem tilthatok meg nekik olyat, aminek magam sem tudok ellenállni.
A bolti gumicukor alapja a zselatin, ami állati eredetű fehérjéből származik, előállításához hús-és bőripari melléktermékeket használnak fel. Vegetáriánusok emiatt az összetevő miatt nem is fogyasztják.
A gumicukor története
A gumicukrot a londoni Charles Gordon Maynard találta fel 1909-ben. A mai legismertebb, medve alakú fajta megalkotásának ötlete Hans Riegel nevéhez fűződik. Hans 1920-ban regisztrálta a HARIBO nevet, amelyet a HAns RIegel BOnn szavakból képzett. Az első medvefigurát 1922-ben készítették el gyümölcsös zselatinból és a „Táncoló Medve" nevet kapta.
Gumicukor otthon
Ha úgy gondoljuk, hogy képtelenek vagyunk létezni ezek nélkül a kis színes rágnivalók nélkül, akkor az egészséges és tudatos életmód jegyében készítsük el házilag a gumicukrot. Ez csak elsőre hangzik bonyolultnak, a valóságban egyszerűbb, mint gondolnánk. A bolti változathoz hasonlóan az ízeket is csodásan lehet variálni, csak sokféle gyümölcslé kell hozzá.
A házi gumicukor alapja az agar-agar, vagyis tengerimoszat-kivonat. Ez a növényi alapú zselésítő anyag bármelyik bioboltban vagy élelmiszer-áruházban beszerezhető. Az agar-agar az állati eredetű zselatinhoz hasonlóan működik, por, pehely vagy lapocska formájában kapható. A gumicukor másik alkotóeleme valamilyen gyümölcslé vagy házi szörp. Ezek helyett használhatunk frissen préselt gyümölcsöt is, ilyenkor pici mézzel vagy bármilyen édesítővel ízesítsük.
Fotó: Getty Images