Szuper kis sörfőző-automata otthonra - A magyar találmányt mi is elfogadnánk

Sági Zsófia 2018. október 16.

Vágytatok már arra, hogy otthon is tudjatok sört készíteni, akár egy gombnyomással? Ha igen, akkor ez az álom már megvalósult. Egy magyar startup 2014-ben olyan automata sörfőzőgépet dobott a piacra, amellyel se perc alatt a kezünkben foghatjuk a házi készítésű sörünket. A népszerűsége pedig egyre nő.

A magyar startup 2014 februárjában alakult meg, az automata sörfőzőgép ötlete Pál B. Marcelltől, Schlotter Gergőtől és Tél Andrástól származik. A dániai Venture Cup startup versenyen 350 indulóból 2. helyezést értek el, akkor döntöttek úgy, hogy megpróbálják közösségi finanszírozásból megvalósítani az álmukat.

Az Indigogo-n kezdték el a gyűjtést 2014 végén, és az első szakasz lezárásáig 55 millió forintnyi támogatást zsebeltek be. Egyre több megrendelésük lett, úgyhogy megkezdték Tajvanban a gyártást, maximum havi 120 gépet tudtak legyártani. A sikeren felbuzdulva 2015-ben még egy közösségi gyűjtést indítottak, amelynek a végére 125 millió forintot sikerült összegyűjteniük. 

De miért van ekkora sikere ennek a gépnek?

A sörfőzőgép valódi zsenialitása abban rejlik, hogy teljesen automata. Tehát a sörfőzés folyamatait (cefrézés, máslás, komlózás, hűtés) önállóan végzi, nincs szükség beavatkozásra, elég csak egy gombot megnyomni, hogy elindítsuk a gépet. Ráadásul még személyes jelenlétet sem igényel, ugyanis egy alkalmazáson keresztül tudjuk követni, hogy hol tart éppen a folyamat: ez mobilon, laptopon és tableten is lehetséges. Ha pedig elkészült a kézműves sörünk, értesítést kapunk az alkalmazáson keresztül. 

sorfozo.jpg

Kép: Brewie Facebook-oldal

Hogyan épül fel?

A sörfőzőgép két nagy és négy kisebb komlóforraló üstből áll, tehát nem egy kis berendezésről van szó: a szélessége 74 cm, a súlya pedig 29 kg. Egy ilyen gép 20 liter sört tud előállítani egyszerre, és ehhez 6 órára van szüksége. Ha lefőtt a sörünk, akkor még pár hétig erjeszteni kell, de ehhez tudunk kisebb hordókat venni a Brewie oldalán.

A Brewie gyártása több újítást is igényelt: a startup tervezte a gépek szelepét, amelynek köszönhetően a sörfőzési folyamatot tökéletesen lehet kontrollálni. Nagyon lényeges a pumpa is, amit direkt a Brewie számára fejlesztettek, ez biztosítja a sörlé mozgatását. Maga a gép rozsdamentes acélból készült, kívülről pedig króm-oxid bevonat borítja, ez garantálja a sterilitást. Precízen beállított hőmérők és főzőlapok is találhatóak az eszközben, ezekkel lehet a cefre hőmérsékletét a lehető legpontosabbra állítani. A beállításokat  egy érintőképernyős, felhasználóbarát panelen kezelhetjük.

Honnan tudjuk, hogy mi kell hozzá?

Ahhoz, hogy sört készítsünk, szükségünk van vízre,  malátára, komlóra és élesztőre.  Azonban nem kell az arányokat magunktól kitalálni, a géphez receptek is járnak, illetve a Brewie olyan hozzávaló-csomagokat is összeállít, amelyek direkt a receptek alapján készülnek. Persze, lehet nyugodtan saját alapanyagokat is használni. A receptek és a hozzávalók változatosságának köszönhetően nagyon sokféle ízű kézműves sört tudunk készíteni.

A Brewie létrehozta a Brewie Special Platformot is, itt recepteket és tapasztalatokat tudnak megosztani egymással a sörfőzőgépek tulajdonosai, így tudnak egymásnak segíteni abban, hogy minél tökéletesebb söröket gyártsanak otthon.

sorfozes.jpg

Fotó: Brewie Facebook-oldal

Mennyi az annyi?

Egy ilyen automata sörfőzőgép 2500 dollárba, vagyis körülbelül 700.000 forintba kerül. Igen, ez nem egy olcsó mulatság, azonban érdemes megnézni, hogy hosszú távon megérheti: kb. 100 forintra jön ki vele egy korsó kézműves sör ára, míg ha beülünk egy pub-ba, legalább egy ezrest ott hagyunk. 

Mivel az átlag magyar fizetésekből ezt sokan nem engedhetik meg maguknak, a magyar startup amerikai exporttal próbálkozott meg. Ma az összeladás 90%-át teszi ki az Egyesült Államok és Nyugat-Európa, míg Magyarország csak 1-2%-át. Itthon ráadásul nagyon ritkán veszik meg magánszemélyek, inkább cégek vagy éttermek szokták berendelni. A Brewie honlapja angolul van, hogy minél szélesebb közönséget tudjon elérni.

Világsiker lehet?

Eleinte a havi 120 sörfőzőgép is soknak tűnt, azonban az utóbbi hónapokban megnőtt a kereslet a magyar gyártmányú gép iránt. A tajvani gyártó már nem tudta legyártani a berendelt mennyiséget, ezért a központ átkerült Kínába. Ma már a havi 500 gép is kevésnek tűnik, egyre többen érdeklődnek a kommerciális sör helyett a kézműves iránt. A startup csapata is egyre bővül, mára grafikus dizájnerek, ipari formatervezők, sörfőzőmesterek, programozók, gépészek és marketingesek segítik a Brewie munkáját.

Most pedig mutatjuk egy videón is a sörfőzőgép működését:

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr1114302635

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása