Ezt a 3 magot meg kell ismerned: icipici szuperételek az egészségért

Koncz Andrea 2018. október 1.

A magok a természet titkos kis kincstárai, egy picike testbe préselve rengeteg értékes tápanyag, méghozzá kiegyensúlyozottan elosztva. Érdemes ezt a hármat megismerni, és beépíteni a mindennapi menübe.

Azt hiszed, magokat enni modern divat? Hát nem éppen, már 10 ezer évvel ezelőtt termesztettek például lenmagot Mezopotámiában. amit ételként és gyógyszerként is használtak.

shutterstock_469993280.jpg

Lenmag, kendermag és chiamag

Nem véletlenül, hiszen a mag olyan, mint egy kis erőmű, nagyon kis helyen nagyon sok értékes tápanyagot tárol. Ezekből már egy teáskanálnyiban is 50 kalória van, és 2-2 gramm fehérje, zsír és étkezési rost - nagyon kevés olyan étel van, amelyben ennyire kiegyensúlyozottan vannak ezek jelen.

Lenmag

Már az Egyiptomiak is használták ételként és gyógyításra. Ezek a kicsi barna magok egy egynyári növényből származnak, és jól ismert, hogy magas rosttartalmuk miatt segítséget nyújtanak a székrekedésre hajlamosaknak.

Egyetlen evőkanálnyi lenmag fedezi a napi rostigényünk 11 százalékát, emellett pedig omega-3 zsírsavak és vas is található benne. 

A kutatások szerint a rendszeres lenmag-fogyasztás segíthet a mellrák megelőzésében, enyhíti a menopauza tüneteit, és arra is utalnak jelek, hogy a koleszterinszintet és a magas vérnyomást is jó irányba befolyásolja. 

Enni úgy a legegyszerűbb, ha meghintjük vele a müzlinket vagy egy pohár joghurtot. De a legjobban akkor járunk, ha megdaráljuk (például egy kávédarálóban). Az őrölt lenmag arra is alkalmas, hogy kiváltsa a tojást a palacsintákban és süteményekben, egy tojásnak 2 evőkanál őrölt lenmag és 3 evőkanál viz keveréke felel meg. 

Chiamag

Figyelj, mert fontos! A chiamagot SOHA ne edd meg magában, áztatás nélkül! Ez fontos, mert nagyon sok folyadékot képes felvenni, és nem szerencsés, ha a testeden belül történik ez. Az enyhe mellékhatás a felfúvódás és a gázképződés, de ennél sokkal komolyabb következményei is lehetnek, ha rossz helyen áll neki megnőni a testedben.

Szóval a chiát mindig áztatva esszük, vízben, növényi- vagy klasszikus tejben is áztathatjuk, pár óra alatt teljesen megszívja magát, és fogyasztható, ez a híres chiapuding, amiről már annyit olvastunk. Az este berakom a hűtőbe a lében-reggel eszem módszer például tökéletes az előkészítésére. A chiát beáztatva nem csak önmagában ehetjük, alkalmas arra is, hogy tartalmasabbá tegyen palacsintát, kevert tésztás süteményeket, vagy smoothie-kat.

A chia is nagyon sok rostot tartalmaz, kálciumot, és omega3 zsírokat. Egyes kutatások szerint még a vércukorszint egyenletesen tartásában is képes segíteni. A chialiszt pedig csökkenti a vérnyomást a magas vérnyomású pácienseknél. Második figyelmeztetés! Cukorbetegség vagy magas vérnyomás miatt gyógyszert szedőknek fokozott óvatosság javasolt a chiamaggal kapcsolatban, mivel akár veszélyes szintre is erősítheti a gyógyszer hatását.

Kendermag

A kendermag igazságtalanul mellőzött szuperétel, amit ráadásul itthon is könnyen megterem, szóval elvileg simán lehetnénk kendermag-nagyhatalom. A kendermag egyike azon kevés növényeknek, amelyben teljes értékű fehérje van, vagyis növény létére minden esszenciális aminosavat tartalmaz. Ezért is szeretik annyira a vegánok. 

Emellett bőségesen vannak benne antioxidánsok és omega3 zsírsavak, valamint E-vitamin is. Mivel a kendermagnak - ráadásul igazságtalanul, mert az másik növény - rossz a pr-je a marihuána miatt, ezért nem túl sok kutatási eredmény áll rendelkezésre. Most úgy néz ki, hogy segítséget nyújthat a szív- és érrendszeri betegségek és a magas vérnyomás kezelésében, és a koleszterinszint szabályozásában.

A kendermagot nyugodtan szórhatjuk saláták tetejére, de akár a reggeli müzlibe is. Ha süteményekhez adjuk, nő a fehérje- és rosttartalom.

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr3614249675

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása