Selymes borkrémleves pufi habgaluskával: hidegen a legjobb

Szász Eszter 2019. július 6.

Egy barátom néhány napja üzent nekem.  Megkért, hogy - ha lehet - írjak olyan recepteket, amelyekhez nem vagy csak minimálisan kell a sütőt vagy a tűzhelyet bekapcsolni. 

Pont abban a pillanatban tettük közzé a gulyásleves elkészítését, ami egyáltalán nem felel meg ezeknek a kritériumoknak. Nosza elkezdtem összeszedni az összes hideg gyümölcs-, illetve krémleves receptjét, ami csak eszembe jutott.

Hirtelen bevillant, hogy talán 16 éves lehettem, amikor nyári szünetben apu elvitt ebédelni, méghozzá a Lánchíd közelében lévő sörözőbe. Nézegettem az étlapot, és megakadt a szemem a borkrémlevesen. Megkérdeztem, hogy ehetek-e, mégiscsak alkohol, de igen volt a válasz. 

borleves.jpg

A borleves és a nosztalgia

A borlevesről Makk Károly Liliomfi című 1954-es filmjének egyik jelenete is beugrott. Ebben a főszereplő, Liliomfi, és kísérője, Szellemfi, elmegy a házhoz, ahol szállást kínálnak nekik. Ez a ház Mariska nevelőnő háza. A nevelőnénikét Dayka Margit alakítja, aki ajtót nyit a két színésznek, sürög-forog előttük, aztán elrohan, és kemény, mély hangon kiadja az utasítást a konyhában: "Borlevest a művészeknek!"

Melegen, hidegen, ünnepre, hétköznapra

A borleves forrón ünnepi étel is lehet, de ezt most jéghidegen fogyasszuk a kánikulában. A leves fehérborból a legfinomabb. Kicsit olyan, mintha a madártej frigyre lépett volna a forralt borral. A borlevest fogyaszthatjuk desszertként is, de óvatosan, mert bizony meleg nyári estéken a fejünkbe is szállhat.

Fotó: Szász Eszter/Sóbors

A bejegyzés trackback címe:

https://sobors.blog.hu/api/trackback/id/tr4714914846

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

 
süti beállítások módosítása