Itt a tavasz és mindjárt a nyár is megérkezik, ami - többek között - azt jelenti, hogy beköszönt a bőséges zöldség- és gyümölcsszezon. Már nem csak alma meg répa és egy-két gyorsan kifutó zöldféle kapható a piacon. Éppen ellenkezőleg, tele a piac szebbnél szebb és ízletesebb friss zöldekkel.
Az egészséges étrendi javallatok, diéták, egészségtudatos szemléletmódok merőben eltérhetnek egymástól. Van azonban egy közös pont, amiben mind megegyeznek, amiben mindenki egyetért, azaz, hogy a zöldségek és a gyümölcsök fogyasztása jó és hasznos, sőt, egész egyszerűen nélkülözhetetlen egészségünk megőrzése szempontjából.
Ősszel és télen levesek és raguk alapanyagaként, tavasszal és nyáron pedig, mikor bővebb a repertoár és friss a termés, természetesen nyersen kell enni a zöldeket, vagy legalábbis beiktatni az étrendbe belőlük annyit, amennyit csak lehet. Ez eddig rendben is lenne.
Van azonban a dolognak egy árnyoldala. Mégpedig a mérhetetlen mennyiségű permet- és növényvédőszer - a környezetszennyezés hatásairól nem is beszélve -, amit a friss zöldségekkel és gyümölcsökkel együtt fogyasztunk el.
Félreértés ne essék, még véletlenül sem az a célom, hogy bárkit is lebeszéljek a zöldség- és gyümölcsfogyasztásról. Határozottan nem erről van szó. De tény, hogy mindennapi zöldségeink - hacsak nem magunknak termeljük azokat és szigorúan semmilyen szert nem használunk a termesztés során, vagy nem a biopiacról vásárolunk, ahol ha nem is teljesen tiszta, de lényegesen tisztább a termés - vegyszerekkel kezeltek.
Tudom, így nem lehet élni, hogy folyton folyvást ezen kattogunk, de nem érdemes a homokba dugni se a fejünket. Már csak azért se, mert van néhány egyszerű házi módszer, amivel megszabadulhatunk a terméshozamot tekintve hasznos, ám szervezetünk számára nem éppen előnyös vegyületektől.
Az átöblítés nem elegendő
A friss zöldségek és gyümölcsök folyóvízzel történő néhány másodperces öblítése is több mint a semmi, de sajnos nem elegendő a legmodernebb rovarmérgekkel szemben. A növényvédőszerek nagy része logikus módon nem vízben oldódó, hiszen, ha ez nem így lenne, egy kiadós eső is könnyedén eltávolítaná a még növekvő zöldségek és gyümölcsök felületéről. Ezért, ha csak minimálisan is, de fokozni akarjuk a vegyszermentesítés hatékonysági fokát, érdemes - ha a zöldféle engedi - átdörzsölni egy zöldségmosó kefével, majd bő vízben átmosni és szárazra törölni azt.
Az első gondolat, ami felvetődik, nyilván az, hogy jó, jó, de ennyi sikálás, mosás és törölgetés után marad-e még valami abból a szerencsétlen növényből. A válasz igen, csak kellő óvatossággal kell eljárni.
Ha azonban ez a megoldás nem nyerte el a tetszésünket, vagy nem érezzük eléggé hatékonyak, nézzük, mit tehetünk még.
Házi csodaszerek a porondon
A massachusetts-i egyetem kutatói egy tiabendazol és fosmet nevű - a mezőgazdaságban gyakran használt -parazitaölő-szerekkel kezelt almát öblítettek át vízzel, áztattak ecetbe, hipóba és szódabikarbónával elkevert vízbe, hogy megnézzék, mi oldja le leghatékonyabban a növényvédőszereket az alma felületéről. Meglepő módon az utolsó, azaz a szódabikarbóna-oldat bizonyult a leghatékonyabbnak.
Ennek a receptje:
Két pohár vízbe keverjünk 2 kávéskanál szódabikarbónát, az így elkészült oldatba áztassuk a zöldséget vagy a gyümölcsöt minimum 5 percig, ha biztosra akarunk menni, 10-15 percig.
Az univerzális csodaszer, a szódabikarbóna sem jelent tökéletes védelmet és nem is minden rovarölővel szemben. Tekintettel arra, hogy gyakorlatilag nyomonkövethetetlen, hogy a zöldségeket és gyümölcsöket milyen vegyszerekkel kezelik, minden kis segítség jól jön. Csak a rend kedvéért, a már említett két szer mellett a szódabikarbónás oldat jól oldja a klórpirifosz-metil (C9H11Cl3NO3PS), cipermetrin (C22H19Cl2NO3), chlorothalonil (C8Cl4N2 ) nevű vegyszereket.
Az ecet ugyancsak hatékony e tekinteteben, de a szódabikarbónával ellentétben, minimálisan nyomot hagy a beáztatott zöldség vagy gyümölcs ízén. De ha éppen nem áll rendelkezésre szódabikarbóna, érdemes használni.
Van, hogy csak a hámozás segít
Azokon a gyümölcsökön és zöldségeken, amelyeken erőteljes, átható szagú rovar- és gombaölőszereket használtak és egy kiadós mosás vagy áztatás után is érezhetőek maradnak, csak a hámozás segít. Bár ahogy a mondás tartja, a héjában van a vitamin, ez esetben érdemes mégis megválni attól.
Fotó: Getty Images