Élénk narancssárga színével vonzza a tekinteteket ez a szokatlan nevű gyümölcs, amely néhány éve már a magyarországi zöldségeseknél és szupermarketekben is megvásárolható.
A téli hónapok választéka amúgy is ingerszegényebb, az alma, banán, narancs között üde színfolt a datolyaszilva. Érdemes az étrendedbe illeszteni, mert nemcsak az íze zamatos, hanem nagyon egészséges is.
A datolyaszilva eredete
A datolyaszilva Délkelet-Ázsiában, Kínában, Indiában és a Távol-Keleten őshonos. A növény a kínai gyógyászatban használt kifejezésből (ka=lélek, ki=energia) kapta a nevét, így máris kissé fennköltebben hangzik, mint magyarul. A névadás nem véletlen, a datolyaszilva többféle betegség esetén is bevethető.
- Emésztőrendszeri problémák: a gyümölcsben lévő csersav szorulást okozhat, a khakiszilva levele viszont kíméletes hashajtó.
- Légúti betegségek: például torokfájás, torokgyulladás vagy hörghurut tüneteit is enyhíti.
- Magas nátrium, vas, kálcium, folsav és C-vitamin tartalma miatt a rákgyógyításban is alkalmazzák.
- A fa levele megszárítva külsőleg vérzéscsillapító hatású, belsőleg erősíti a véredényeket és csökkenti a vérnyomást.
- Legújabb kutatások szerint a datolyaszilva rendszeres fogyasztása csökkenti a szívroham kockázatát.
A datolyaszilva alapvetően késő őszi gyümölcs, de nálunk télen van szezonja. Mivel éretten nagyon sérülékeny, nehezen szállítható, így éretlenül szedik le, úgy kerül az üzletekbe. Pár nap alatt megérik, utána érdemes minél hamarabb elfogyasztani.
Az éghajlatváltozás miatt könnyen elképzelhető, hogy nálunk is hamarosan népszerű gyümölcsfa lesz, főleg mert elég bőtermő, a levelei ősszel pedig elképesztő színekben pompáznak
Hogyan fogyaszd?
A datolyaszilvát általában nyersen fogyasztjuk. Hámozzuk meg vagy vágjuk félbe, és kanalazzuk ki a húsát. Alapanyagként túróhoz vagy tejszínes krémekhez is keverhető, süteményekhez is használható. Lekvár vagy chutney is készülhet belőle, de aszalványként is remek. A datolyaszilva nemcsak ételek, hanem italok remek alapanyaga is, smoothie-kat, koktélokat, borokat és likőröket is készítenek belőle.
Fotó: Getty Images