Vannak leveses és kevésbé leveses családok, mi szinte függők vagyunk. Nálunk otthon mindenből készül leves, amiből ez emberileg lehetséges, legalábbis sokáig azt hittem. Aztán egyszer elutaztam Lengyelországba, és kiderült, hogy mégsem ismerem az összes lehetséges variációját kedvenc fogásunknak.
Lengyel levesek
A lengyel konyha nagyon gazdag levesválasztékkal rendelkezik. Vannak persze húslevesek, különféle húsos és húsmentes céklalevesek az éttermek menüjén, de a legmegdöbbentőbb jelenség a talponállókban reggelire fogyasztott forró, sűrű leves. Ebben krumpli, tojás és kolbász is van, valóban akkora energialöketet ad, ami akár egész napig kitart. Nekem mégis az orosznál könnyebb, lengyel céklalevesek a kedvenceim, a saját verzióm azóta is gyakran készül itthon.
Hús nélkül - vagy hússal
Persze nem ilyen egyszerű dolog ez, a lengyel barszcz is többféleképpen készülhet, hússal vagy anélkül, gombával vagy csak zöldségekkel. Mivel ez a recept nem egy marhahúslevessel indul, hanem pusztán zöldségekből áll, ezért könnyebb és hamarabb is készül el. Persze akinek van otthon a fagyasztóban jó minőségű házi marhahúslevese tegye bele mindenképpen, csak jót tesz az étellel. Ha pedig épp húsevő hangulatában van, tegyen a leveshez egy jó nagy darab rostélyost vagy más, csontos leveshúst. Ebben az esetben persze hosszabb lesz a főzési idő is.
Kamraleves
A legpraktikusabb leves, mert általában ősszel- télen mindig van hozzá minden alapanyag a kamrában. Cékla, krumpli, répa, szárított gomba - ezek szinte bármeddig elállnak. A főzési idő is felgyorsítható, ha mindent apró kockákra vágunk, és nincs ennél jobb dolog egy szürke, őszi napon.
Fotók: Ács Bori/Só&Bors